Miric

Novoroční jídla

Jaké je tradiční jídlo na Nový rok?

Jako tradiční Novoroční jídla v České a Moravské kuchyni se často podává tučnější a kaloričtější pokrmy. Mezi oblíbené patří vepřové maso v různých podobách – ať už jako ovar, klobásy nebo uzené. Značí to naději na bohatství a hojnost v následujícím roce. Jako symbol prosperity se také servíruje čočka nebo krupicová polévka, často nazývaná milionová.

Vepřové maso je tradičním prvkem novoročního menu nejen v české a moravské kuchyni, ale i v mnoha dalších kulturách. Jeho konzumace má přinést štěstí a prosperitu v následujícím roce. Ovar, pečené klobásy nebo uzené maso jsou připravovány s různými kořenícími směsmi, což dodává pokrmům jedinečnou chuť.

Dalším oblíbeným prvkem novoročního menu je čočka, která symbolizuje peníze a bohatství. Čočková polévka, nazývaná milionová, je připravována různými recepty, ale vždy zahrnuje čočku jako hlavní ingredienci. Její konzumace je spojena s vírou, že přinese finanční úspěch a hojnost v novém roce.

Co se nesmí jíst na Nový rok?

Na první den v roce bychom se měli vyhnout konzumaci drůbeže, ryb a zajíců. Důvodem je pověra, že by nám štěstí mohlo uletět, uplavat nebo utéci, stejně jako tyto zvířata. Naproti tomu je doporučováno podávat čočku, která díky svému kulatému tvaru symbolizuje peníze a má nám zajistit prosperující rok.

Konzumace drůbeže, ryb a zajíců na Nový rok by mohla přinést neštěstí a nedostatek do domácnosti, a proto se těchto potravin vyvarujeme. Tato pověra má hluboké kořeny a je dodržována s nadějí na šťastný a bohatý rok. Naopak čočka, s jejímž tvarem se spojuje symbolika peněz, je vítaným prvkem novoročního stolu.

Co jíst 1. ledna?

Na Nový rok je dobré poobědvat čočku, která svým tvarem připomíná peníze a podle lidové tradice přináší bohatství v novém roce. Dále se doporučuje konzumace klobás nebo uzeného masa. Nezklame ani talíř se vepřovým masem, jehož „rypáček“ má dle pověr přinášet štěstí.

1. ledna je často spojován s novoročními předsevzetími a plány na zlepšení. Počátek roku je ideálním časem na zdravější stravovací návyky, a proto mnoho lidí volí lehčí varianty tradičních pokrmů. Zeleninové saláty, lehčí polévky a ovocné dezerty mohou být skvělou volbou pro ty, kteří chtějí začít rok s čerstvým a vyváženým stravováním.

Co se má vařit na Nový rok?

Mezi oblíbené a rychlé pokrmy s čočkou patří například čočka nakyselo, čočková polévka nebo čočkové karbanátky. Příprava těchto jídel k novoročnímu obědu nám zajistí úspěch a stále zbude dostatek času na procházku a další novoroční aktivity.

Vzhledem k tomu, že tradiční pokrmy na Nový rok jsou často bohaté a kaloričtější, mnozí lidé také zvažují varianty s nižším obsahem tuku a kalorií. Například nízkotučné verze vepřového masa nebo lehčí přílohy mohou být alternativou pro ty, kteří chtějí spojit tradiční chuť s ohledem na své stravovací návyky.

Co se nesmí dělat na Silvestra?

Na Silvestra bychom se měli vyhnout konzumaci kuřecího masa, kachny a jiných druhů masa s křídly, aby nám štěstí neuletělo. Stejně tak bychom neměli jíst ryby, díky nimž by štěstí mohlo uplavat, a také maso rychlých zvířat jako je zajíc, které by mohlo štěstí v novém roce nechat utéct. Rovněž bychom neměli půjčovat ani vynášet věci z domu.

Silvestr je časem veselí a oslav, a proto je důležité dodržovat několik tradic a pověr spojených s tímto dnem. Představa, že konzumace masa s křídly může přinést neštěstí, vychází z lidových pověr a mýtických představ spojených s létajícími tvory. Vyvarovat se půjčování nebo vynášení věcí z domu má zabránit odchodu štěstí z domácnosti a udržet pozitivní energii na přechod do nového roku.

Co se jí na Silvestra?

Na silvestrovské párty by neměly chybět různé druhy chlebíčků a jednohubky s pomazánkami, uzeninami a sýry. Koupené slané pochutiny můžeme doplnit domácím pečivem jako jsou sýrové tyčinky, mini langoše nebo jiné slané dobroty z listového těsta.

Variabilita a pestrost na silvestrovském stole jsou klíčové pro spokojenost hostů. Kromě tradičních pokrmů můžete přidat také exotičtější chutě a mezinárodní lahůdky, aby byla oslava Silvestra nezapomenutelná. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí slaví Silvestra společně s přáteli a rodinou, sdílení různých pokrmů z různých kulinářských tradic může být skvělým způsobem, jak spojit různé vkusy a preference.

Proč se slaví Nový rok?

Příchod nového roku je spojen s oslavami svatého Silvestra, který byl ochráncem dobré úrody a domácích zvířat a jehož smrt ukončila pronásledování křesťanů, čímž mohla začít zlatá éra církve. Proto právě jeho svátek slaví západní civilizace jako počátek nového roku. Avšak pohled na tuto tradici je celosvětový, ve skutečnosti jde o oslavy Nového roku.

Oslavy Nového roku jsou globálním jevem a každá kultura má své vlastní způsoby oslav. V některých zemích jsou to ohňostroje a veřejné akce, zatímco v jiných jsou důležité rodinné oslavy. Přechod do nového roku symbolizuje naději, obnovu a příležitost začít znovu, což spojuje lidi po celém světě v radosti a optimismu.

Novoroční jídla

 1. Vepřové maso (jako ovar, klobása nebo uzené)
 2. Čočková polévka Čočková polévka – Miric
 3. Čočka nakyselo
 4. Krupicová polévka – milionová
 5. Čočkové karbanátky
 6. Klobásy
 7. Uzené maso
 8. Chlebíčky
 9. Jednohubky s pomazánkami, uzeninami a sýry
 10. Sýrové tyčinky
 11. Mini langoše Smažené mini langoše plněné sýrem podle Pavla Berkyho | Prima Fresh (iprima.cz)
 12. Slané dobroty z listového těsta.