Miric

Perník je nerozlučně spojen s Vánocemi a s chladným počasím obecně. Jeho charakteristické aroma a chuť představují útulnost a pohodu. Nejen že perník lahodí našim chuťovým pohárkům, ale také krásně provoní celý dům při jeho pečení. Zvlášť pro food blogery je perník ideální surovinou pro experimentování, umožňuje totiž nekonečné varianty koření, polev a dekorací. Také perník se může pyšnit bohatou historií a řadou zdravotních přínosů.

Historie a zdravotní přínosy perníku:

Perník označuje jakýkoli zákusek připravený s použitím medu a koření. Historie jeho výroby sahá až do starého Egypta a Řecka, kdy byl využit jako obětní dar bohům. Přestože perník známe dnes především jako sladkost, ve středověku byl považovaný také za léčivý prostředek. Kardamom, skořice a hřebíček, které jsou tradičními součástmi perníkového koření, mají antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Recept na klasický perník:

Oblíbený a vyzkoušený je například tento recept na klasický perník:

Ingredience:

Postup:

  1. Med, máslo a cukr zahřejeme v hrnci, dokud se cukr nezcela nerozpustí. Odstavíme a necháme vychladnout.
  2. Přisypeme mouku smíchanou s jedlou sodou a perníkovým kořením, přidáme vejce a vypracujeme hladké těsto.
  3. Těsto necháme nejlépe přes noc odležet v chladničce.
  4. Druhý den těsto rozválíme na vále na cca půl centimetru a vykrajujeme perníčky.
  5. Pečeme v rozehřáté troubě na 180 stupňů do zlatohněda (asi 10 minut).

Ať už jste zkušený food bloger nebo jen milovník sladkostí, vyzkoušejte tento recept a užijte si jeho jedinečnou chuť a aroma. Vaši návštěvníci budou dojati a domácnost bude provoněna směsí vůní, které vás budou pohladit po duši.